Lowara NSCE 65-160/15B/P45RCC4 Horizontal End Suction Pump 4 Pole 400v
Lowara NSCE 65-160/15B/P45RCC4 Horizontal End Suction Pump 4 Pole 400v - 101843660
  • Head: up to 160 m
  • Power supply: three-phase 50 and 60 Hz
  • Power: from 0,25 kW up to 355 kW
  • Maximum operating pressure: 16 bar
  • Temperature of pumped liquid: from -25°C to +140°C
  • Extended temperature versions from -40°C to +180°C
Manufacturers Warranty 2 Years
Weight 62.0 Kg
Dimensions 335mm (l) x 360mm (h) x 498mm (w)
Inlet Dimension 80mm Flanged
Discharge Dimension 65mm Flanged
Motor Size 1.5kW
Voltage 415V 3Ph 50Hz
RPM 1450rpm
Max Flow 68m3/hr
Max Head 6.5m
Max Temperature 140°C