Lowara NSCE 50-250/30/P45RCS4 Horizontal End Suction Pump 4 Pole 400v
Lowara NSCE 50-250/30/P45RCS4 Horizontal End Suction Pump 4 Pole 400v - 101843570
  • Head: up to 160 m
  • Power supply: three-phase 50 and 60 Hz
  • Power: from 0,25 kW up to 355 kW
  • Maximum operating pressure: 16 bar
  • Temperature of pumped liquid: from -25°C to +140°C
  • Extended temperature versions from -40°C to +180°C
Manufacturers Warranty 2 Years
Weight 69.0 Kg
Dimensions 358mm (l) x 405mm (h) x 553mm (w)
Inlet Dimension 65mm Flanged
Discharge Dimension 50mm Flanged
Motor Size 3kW
Voltage 415V 3Ph 50Hz
RPM 1450rpm
Max Flow 52m3/hr
Max Head 18.8m
Max Temperature 140°C