Lowara e-SHE 50-250/30/P45RSSA End Suction Centrifugal Pump 400v
Lowara e-SHE 50-250/30/P45RSSA End Suction Centrifugal Pump 400v - 101863520
Lowara's replacement to the SHE/SHS series
  • Stub shaft
  • Bare shaft
  • Frame mounted
Specifications
  • Maximum liquid temperature: 120C
  • Delivery: Up to 240 m/h
  • IP55 Protection
  • Insulation class: F
Materials
  • Pump Body: AISI 316L Stainless Steel
  • Impeller: AISI 316L Stainless Steel
  • Mechanical Seal: Carbon/Ceramic/FP
Manufacturers Warranty 2 Years
Weight 56.0 Kg
Dimensions 345mm (w) x 405mm (h) x 553mm (l)
Inlet Dimension DN65 Flanged
Discharge Dimension DN50 Flanged
Motor Size 3kW
Voltage 415V 3Ph 50Hz
RPM 1450rpm
Max Flow 45m3/hr
Max Head 22m
Max Temperature 120°C