Lowara e-SHE 50-160/11/P45RSSA End Suction Centrifugal Pump 400v
Lowara e-SHE 50-160/11/P45RSSA End Suction Centrifugal Pump 400v - 101863450
Lowara's replacement to the SHE/SHS series
  • Stub shaft
  • Bare shaft
  • Frame mounted
Specifications
  • Maximum liquid temperature: 120C
  • Delivery: Up to 240 m/h
  • IP55 Protection
  • Insulation class: F
Materials
  • Pump Body: AISI 316L Stainless Steel
  • Impeller: AISI 316L Stainless Steel
  • Mechanical Seal: Carbon/Ceramic/FP
Manufacturers Warranty 2 Years
Weight 30.0 Kg
Dimensions 253mm (w) x 340mm (h) x 498mm (l)
Inlet Dimension DN65 Flanged
Discharge Dimension DN50 Flanged
Motor Size 1.1kW
Voltage 415V 3Ph 50Hz
RPM 1450rpm
Max Flow 43m3/hr
Max Head 10m
Max Temperature 120°C