Lowara DOMO15VX/B GT UK Waste Water Pump with Tube Floatswitch 240V
SKU
107670470XXXUBA
Lowara DOMO15VX/B GT UK Waste Water Pump with Tube Floatswitch 240V - 107670470XXXUBA
Designed to handle suspended solids up to 50mm in diameter (35 mm for DOMO 7 and DOMO 7VX), there are Four basic models with 0.55 (0.75 HP) to 1.5 kW (2HP) rated power.
  • "SG" pump types are without Floatswitch
  • "GT" pump types are with Tube Floatswitch
  • DOMO7 pump types are supplied with Stainless Steel Impellers
  • All DOMO pumps are supplied with 10m cable as standard
  • All 3 Phase DOMO pumps are supplied without Floatswitch
Specification:
  • Delivery: up to 40 m³/h
  • Head: up to 14.5 m
  • Power supply: both single and three-phase 50 and 60 Hz
  • Power: from 0.55 kW up to 1.50 kW
  • Temperature of pumped liquid: to 35 °C
  • Maximum immersion depth: 5 m
  • Free passage: up to 50 mm
DOMO 7 have 1 1/2" BSP Female horizontal discharge ports, DOMO 10, 15, 20 have 2" BSP Female horizontal discharge ports.
More Information
SKU 107670470XXXUBA
Weight 15.0 Kg
Dimensions 468mm High x 198mm Diameter
Manufacturers Lowara
Manufacturers Warranty 2 Years
Material Stainless Steel
Connection Type 2 Inch BSP Female
Voltage 240V 1Ph 50Hz
Max Flow 27 m3/hr
Max Head 9.1m
Full Load Current (FLC) 6.11A